Kullanım Alanlarına Göre Isı Yalıtımı

Eğimli Kırma Çatılarda Isı Yalıtımı

Eğimli çatılarda, çatı altı hacmi ısıtılmıyor ve kullanılmıyor ise ısı yalıtımı döşeme hizasında; çatı altı hacmi ısıtılıyor ise ısı yalıtımı mertek altında veya üzerinde uygulama yapılır.

İç Duvar Isı Yalıtımı

Duvar ısı yalıtımında yapı fiziği açısından en uygun yöntem dışarıdan ısı yalıtımı olsa da mümkün olmadığı şartlarda içeriden ısı yalıtımı uygulanır.İç duvar ısı yalıtım uygulamalarında levhalaların yapıştırılacağı yüzeyin temiz ve kuru olması önemlidir.Teknopor veya Grafit Teknopor levhalar çimento bazlı yapıştırma harcı ile iç duvar yüzeylerine yapıştırılır.Y üksekliğin 3 mt’yi aşmaması durumunda levhalar dübel ile tesbit edilmeyebilir.Levhaların birleşme derzleri üzerine file bandı yapıştırıldıktan sonra doğrudan levhalar üzerine alçı sıva veya standart alçı plaka uygulaması yapılır. Boya yapılacak ise ince bir kat saten alçı uygulaması tavsiye edilir.

Döşemelerde Isı Yalıtımı

Döşemelerde ısı yalıtımı döşeme betonu üzerine doğrudan,arada boşluk kalmayacak şekilde uygulanır.


Dış Duvar Isı Yalıtımı

Mantolama olarak da bilinen dışarıdan ısı yalıtım uygulaması, bina cephelerini tümden kapladığı için yapı fiziği açısından en ideal yöntemdir.Dıştan yalıtım uygulamalarında levhalar arka yüzeyde boya vb. gibi yapışmayı engelleyici kaplama var ise kazındıktan sonra içinde solvent bulunmayan çimento bazlı yapıştırma harcı ile dış duvar yüzeyine yapıştırılır.Yapıştırma harcı kuruduktan sonra levhalar plastik çivili dübeller ile m²’ye 6 adet gelecek şekilde tesbit edilir.Levha ek yerlerinin aralık kalmamasına kenarları binili ise tam intibak etmesine özen gösterilir.Lateks katkılı çimento esaslı sıvalar ile sıva doğrudan levha yüzeyine uygulanır. Sıva henüz kurumadan alkaliye dayanıklı cam tülü sıva donatısı file,çelik mala yardımı ile yapıştırılır.Tekrar üzerine sıva yapılarak kurumaya bırakılır.Bu uygulamada önemli olan sıva donatısı filenin toplam dış sıva kalınlığının ortasına veya dış yüzeyine yakın konumlandırılmasıdır.

Bu uygulamada betonarme yapı elemanlarının (kolon,kiriş,vb) üzerinde gerçekleşecek ısı köprüsü oluşumları önlenir.Duvar konstrüksiyonunda sıcaklık farkından kaynaklanan ısıl gerilimler mimimuma iner ve duvar dış ortam etkilerinden tamamiyle korunur. İç hacimde herhangi bir daralma olmayacağı için net kalan alan etkilenmez.